מה עוד לא אמרנו על מחוברות? סיכום מפגש למידה

מה עוד לא אמרנו על מחוברות? סיכום מפגש למידה

מה עוד לא אמרנו על מחוברות  – Engagement?

סיכום מפגש למידה של העמותה לניהול משאבי אנוש, באירוח המרכז הבינתחומי, 29.3.17

פתחנו את הכנס בהרצאתה של ד"ר שלומית קמינקא, מנכ"לית העמותה ש"עשתה לנו סדר" במושגי יסוד בעולם המחוברות. שלומית הדגישה את האבחנה בין שימור עובדים למחוברות. בשימור עובדים אנו נוהגים למדוד אחוזי תחלופה. שיח השימור אינו לוקח בחשבון עובדים הנשארים בארגון משיקולים שונים אך אינם מחוברים לו – "נטישה אמוציונאלית". השיח על מחוברות עוסק בעובדים "עם ברק בעיניים". הגדרת המחוברות – "המידה בה עובדים מרגישים שיש להם עניין של ממש בהצלחת הארגון, המידה בה הם מכּוונים לביצוע לעמידה במטרות הארגון , מידת המוטיבציה, האכפתיות והרצון לתרום לארגון".  זהו שיח רגשי – המדבר על בחירה הדדית של הארגון והעובדים. ד"ר קמינקא הציגה שורה של מחקרים המעידים על מידת המחוברות הנמוכה של עובדים בארגונים וכן מחקר שנערך על ידה (וממצאיו דומים למחקרים נוספים בתחום) שהעיד כי בני כל הדורות מחפשים אותם דברים –משמעות והכרה, פיתוח אישי, ויחסי עבודה טובים.
המצגת המלאה של ד"ר שלומית קמינקא מצורפת בתחתית העמוד  

ד"ר שלומית קמינקא

המשכנו עם פנינה קרן, סמנכ"ל משאבי אנוש בנק ישראל, פסיכולוגיה חיובית בבנק ישראל כמנוף להעלאת מחוברות ארגונית. פנינה הציגה תהליך עמוק של הטמעת פסיכולוגיה חיובית. הבחירה בהטמעה של הנושא הנה מתוך אמונה בעבודה על חוזקות ורצון שהעובדים יהיו יותר מאושרים. החשש הגדול היה ציניות – לא פשוט לעסוק בשיח רגשי בארגון פיננסי.  הדרך להתמודד – קורס "פסיכולוגיה חיובית" במתנה - לקבוצת עובדים. מיצוב הקורס כיוקרתי היווה מפתח מרכזי.  הקריטריונים לבחירה לקורס היו": אנשים מובילים, מצטיינים בלקיחת אחריות, אופטימיים ומאמינים ששינוי הוא דבר אפשרי. סרטון שהופק לאחר הקורס הפך ויראלי והביא להתענינות רבה בתוכנית.
החשיבות הגדולה היתה הרחבת מעגלי ההשפעה של הקורס – באמצעות פרויקטים שבחרו העובדים המשתתפים. הפרויקטים העלו לשיח הארגוני נושאים רגשיים וחוללו שינוי בלתי רגיל.

כדוגמא לפרויקט הציג בפנינו אמיתי לפידות, רו"ח ממשתפי הקורס את משחק הפרגונים שהקבוצה שלו יצרה. משחק מקסים בפשטותו, ובהומור שבו, שהפך פופלארי ביחידות רבות בארגון. הרקע יצירת המשחק היתה תחושת הצוות כי בארגון ממעטים לפרגן אחד לשני. במשחק צוברים העובדים ביחידה קלפי פרגון על כל פרגון שהם מקבלים או נותנים במהלך השבוע. בסיומו ממלאים את הקלפים במיכל הפרגון הארגוני ובהתאם לגובה הקלפים מתקבל ציון – במשפטים הומוריסטים המעודדים לצבור פרגונים נוספים.
המצגת של פנינה קרן מצורפת בתחתית העמוד. 

 

ד"ר מיכל שמעוני ממרכז מיטיב לפסיכולוגיה חיובית הציגה את עקרונות הפסיכולוגיה החיובית . פסיכולוגיה חיובית עוסקת בחקר האושר (להבדיל מהפסיכולוגיה המסורתית שעוסקת באומללות).

המחקר בפסיכולוגיה החיובית שואל כיצד אנו יכולים להיות במיטבינו. על מנת להבין כיצד נוכל להיות במיטבינו חשוב להסתכל על היוצאים מהכלל ולא על הממוצע. מי שמהווים מודל והשראה ומדגימים לאן ניתן לשאוף. מרכיב משמעותי בפסיכולוגיה החיובית הנו חקר האושר. כשאטומרים אושר מרבית האנשים יחזהבו על רגעי שיא בחיים כגון התאהבות, לידה, חופשה חלומית. אך רגעים אלה נדירים והאושר הכרוך בהם מחזיק מעמד זמן קצר ביותר. אנשים מאושרים הם מי שיודעים להנות מהיומיום ולהכיר תוד על מה שיש. דניאל כהנמן מבחין בין שני סוגי אושר: אושר בחיים – סך כל הרגעים בהם חשנו אושר, ואושר מהחיים – שביעות רצון כללית מחיינו – העבודה, משפחה, חברים, הישגים.

בתרגיל נחמד של צורות גיאומטריות הדגימה מיכל כיצד ישנה חשיבות קריטית לשאלות שאנו שואלים עצמינו המעצבות את תפיסת המציאות.

נדב לשם מייסד הסטרטאפ JOLT  הציג גישה יוצאת דופן למחוברות עובדים – האמצעות מחוייבות מוחלטת לפיתוח האישי שלהם, גם אם המשמעות של הפיתוח האישי תהיה עזיבת הארגון. הגישה שפותחה בארגון נקראת Chaptership  - חיבור של Chapter  ו Internship. ישנה הבנה שהעובד הגיע אלינו מתוך שאיפה להתפתח מקצועית ויש אמונה שאם אנחנו נעשה הכל כדי לעזור לו להתפתח הוא יתן את כולו כדי לסייע לארגון להצליח. לכל עובד בארגון נבנית תוכנית התפתחות אישית וישנה מנהלת בארגון שתפקידה לתמוך בתוכניות ולוודא התקדמותן. המצגת צולמה במלואה וקישור לוידאו יועלה כאן בימים הקרובים. 

 

יפעת שרעבי, Employee care manager בחברת Verint, הציגה גישה ייחודית המרחיבה את חווית העובד במקום העבודה ומעלה את רמת המחוברות באמצעות נתינת במה והוקרה לצדדים יצירתיים אישיים של העובדים בארגון.

עובדי החברה הוזמנו לשתף בכישרון, תחביב או צד אומנותי בתערוכה רב חושית Verint Showcase  גלריה שהוקמה במשרדים ברמת אוצרות גבוהה בסיוע חברת Your Talents.

פעילות הגלריה כללה: מופע רוק, אירועים קולינריים ושיחות אמן של העובדים המציגים. מטרת הפעילות ליצור המשכיות ולהקים קהילה של עובדים יצירתיים, הנפגשים לאורך השנה, מעבירים סדנאות לעובדים ומעודדים יצירתיות.

פרויקט נוסף במסגרת Verint Showcase הוא מיזם גלובאלי באמצעות אפליקציה של חברת Your Talents המרחיבה את הגלריה הפיזית למרחב של גלריה הממוקמת ברשת ומאפשרת לחברה גלובלית לשתף בכישרונות של עובדים מכל העולם ולהעלות את רמת המחוברות. הפרויקט מושתת על מחוברות לערכי הארגון: מעורבות עובדים, למידה והתפתחות, עידוד יצירתיות שהיא הבסיס לפריצות דרך טכנולוגיות וחדשנות, ויצירת אינטימיות וחיבור בין עובדים. הפידבקים מהעובדים היו חיוביים ומאוד מרגשים. המצגת של יפעת מצורפת בתחתית העמוד. 

למאמר מאת צור ברק,  Your talents, המציג את הקשר בין מחוברות, חווית עובד ויצירת קהילה

מיטל סנדור החזירה אותנו לעולם הסטרטאפים, בהצגתה את גישות הניהול היחודיות של מרכז הפיתוח של חברת Chegg, בישראל. תחת הסלוגן "לבחור בנו כל יום מחדש" החברה מאפשרת לעובדים כר פעולה נרחב לממש את רעיונותיהם, תוך שמירה על איזון פנאי – עבודה, ומתן ימי חופשה ללא הגבלה. נעשית עבודה משמעותית לזיהוי וטיפוח החוזקות של העובדים החל מהשלב בו הם עדיין מהם מועמדים דרך תהליך הקליטה והפיתוח המקצועי. גולת הכותרת של ההרצאה היתה הצגת המיזם "אמא מחליפה" במסגרתו אפשרו לעובד מוערך מאד שבועיים החלפה עם עובד מוערך מסטרטאפ אחר. ההזדמנות לחוות ארגון אחר מבלי לעזוב, חזקה את השייכות שלו לארגון, ו"הבחירה מחדש" הפכה מודעת ומשמעותית יותר.  לאור ההצלחה מחפשים סטרטאפים נוספים להרחבת המיזם.

עמית דביר מנהל הרווחה, ודקלה  גלעדי לוין מנהלת משאבי אנוש, מחברת דלתא גליל, הציגו את מיזם Be yourself מיזם לקידום ה Well Being של העובדים כערוץ מרכזי בקידום תפיסת מעסיק מועדף.  המיזם המקיף, אשר זכה בפרס בתחרות המצויינות במשאבי אנוש לשנת 2016, כלל מרכיבים שונים הקשורים כולם לעידוד בריאות גוף ונפש, ביניהם קבוצות ספורט ויוגה, פסיכולוגיה חיובית, הגנה עצמית, תזונה, ארגונומיה ועוד. למאמר נרחב יותר על המיזם לחצו כאן. מצגת המיזם מצורפת בתחתית העמוד. 

לסיום המפגש, הציגה מירב אפיריון מהעמותה לניהול משאבי אנוש את Office vibe, כלי Online למדידת מחוברות. הכלי מבוסס על 10 פרמטרים של Employee engagement  ומאפשר קיומם של סקרים תכופים, ברמה שבועית, למדידת רמת המחוברות הארגונית. הרעיון שמאחורי הכלי הנו הצורך לחוש את הדופק באופן רציף מבלי לחכות לסקרים שנתיים. השאלות המוצגות לעובדים בהירות, ממוקדות ומושכות גרפית. הנתונים המתקבלים מנותחים ומוצגים לארגון באופן שוטף. המצגת המלאה מצורפת בתחתית העמוד. 

רוצים ללמוד עוד על מחוברות? למאמרים נוספים בנושא לחצו כאן 

מצטערים שלא הגעתם? ללוח מפגשי הלמידה השנתי לחצו כאן 

הגוף המקצועי המוביל בישראל לקידום תחום משאבי אנוש

אתר קהילת מומחי ומומחיות ניהול משאבי האנוש בישראל. הוקם על ידי העמותה לניהול, פיתוח וחקר משאבי האנוש בישראל - מלכ״ר שמטרתו היא קידום מקצוע ניהול משאבי האנוש והעוסקים בו.

השארת פרטי מתענינים

לקבלת מידע נוסף, נשמח לשמוע מכם

אנא השאירו פרטיכם ואנו ניצור אתכם קשר בהקדם למידע נוסף
מה עוד לא אמרנו על מחוברות? סיכום מפגש למידה
הגוף המקצועי המוביל בישראל לקידום תחום משאבי אנוש

אתר קהילת מומחי ומומחיות ניהול משאבי האנוש בישראל. הוקם על ידי העמותה לניהול, פיתוח וחקר משאבי האנוש בישראל - מלכ״ר שמטרתו היא קידום מקצוע ניהול משאבי האנוש והעוסקים בו.

למידע נוסף ויצירת קשר