מסלולי קריירה לאנשי מקצוע בארגון - סיכום מפגש למידה

מסלולי קריירה לאנשי מקצוע בארגון - סיכום מפגש למידה

מסלולי קריירה לאנשי מקצוע בארגון – סיכום מפגש למידה

עיקר היישום של "ניהול יכולות" בארץ ובעולם מתמקד באיתור ופיתוח בעלי פוטנציאל ניהולי ובפיתוח מנהלים, מתוך דאגה מוצדקת להמשכיות ההובלה של הארגון. לצד מסלולי הקריירה הניהוליים עולה הצורך בבניית מסלולי קריירה מקצועיים לעובדים בעלי מומחיות מקצועית גבוהה אשר אינם מתאימים או מעוניינים במסלול ניהולי. במפגש הלמידה שהתקיים בתחילת חודש יוני 2016, באירוח ושיתוף המרכז ללימודים אקדמיים, הוצגו ממצאי מחקרים, מתודולוגיה לבניית מסלולי קריירה, ודרכי התמודדות של ארגונים שונים עם אתגר מסלולי הפיתוח המקצועיים.

פתחה את המפגש ד"ר מלכה שמוטקין מהמרכז ללימודים אקדמיים, אשר הציגה את עיקרי הספרות המקצועית (המועטה) שקיימת בנושא. עיקר הספרות עוסקת במודל של Dual Ladder Career המוכר לנו גם כמודל Y . יתרונות המודל כפי שהם מוצגים בספרות: שימור עובדים, הגדלת אטרקטיביות הארגון, יצירת ערוצים לגיוס אנשי מקצוע שאין להם אופציות ניהוליות. 

 

סיגל כהן, מנהלת מחלקת פיתוח ארגוני וניהול קריירה בחברת בזק הציגה דרכים שונות באמצעותן הם מתמודדים עם מסלולי ההתפתחות המקצועית של עובדים שאינם מנהלים. המוטו שמכוון את התוכניות הנה התפתחות אישית ומקצועית מתמדת: "בנאדם צריך להרגיש שמה שעושה השנה שונה ממה שעשה בשנה שעברה". התפתחות אינה כרוכה בהכרח בשינוי תפקיד אלא בהעשרתו. סיגל הציגה מגוון תוכניות לפיתוח כשרונות מקצועיים, הכוללות עבודה על 3 מישורים שונים – תהליכי פיתוח אישי ותכנון קריירה, פיתוח מקצועי, והעמקת ההיכרות והחשיפה בארגון.

ד"ר שלומית קמינקא, מנכ"ל העמותה לניהול משאבי אנוש,  הציגה את המושג קרירה פרותיאית הנקראת על שם האל היוויני פרותיאוס המשנה צורתו כל הזמן. על פי מושג זה קריירה היא "סידרת הפעילויות וההתנסויות הכרוכות בתפקידים שאדם עובר במהלך חייו. ספור חייו המקצועיים של האדם, ההיסטוריה התעסוקתית שלו: הצלחות, כישלונות, שינויים ומעברים".  בנוסף הציגה ד"ר קמינקא כלי מעשי אשר פותח על ידה לניהול קריירה בתוך ובין תפקידים. הכלי מסייע בהבניית השלבים והקריטריונים לקידום מקצועי, בניית תהליכי הפיתוח בתוך התפקיד והגדרת סמלי הסטטוס המביאים לידי ביטוי התפתחות מקצועית גם ללא עליה בהיררכיה הארגונית. 

גלי שפירא, Global Career and Talent Practices Lead  בחברת Amdocs הציגה את השינוי המהותי שהחברה עוברת בתפיסת ניהול הקריירות שלה. מקריירה מבוססת דרגות לקריירה מבוססת התנסויות.. השאלה שיש לשאול את העובדים במקום אילו תפקידים אתה מחפש הנה "אילו התנסויות נדרשות לך על מנת להכין אותך לתפקיד הבא? על מנת להגדיל את ה Employability שלך? " . בארגון מטריציוני ומבוסס פרויקטים מורכב המודל הדואלי אינו מספיק. מודל Y  מניח שאנשים בוחרים במסלול אחד ונשארים איתו לכל החיים, ואילו יותר ויותר אנשים נדרשים וגם רוצים לעבור בין שני המסלולים בתקופות שונות. מדברים כעת על מודל T – איזון בין עולמות תוכן בהם אתה הולך לרוחב לבין עולמות בהם אתה מעמיק ובונה מומחיות מקצועית.

עידן טפירו, מנהל המכללה הארגונית של "קבוצת החברה המרכזית לייצור משקאות קלים בע"מ" הציג תהליך של בניית קטלוג עיסוקים אחיד, מבוסס כשירויות, עבור 8 חברות הקבוצה. במסגרת התהליך נבנה בנק כישורים קריטיים לכל עיסוק אשר על בסיסו מתקיימים כלל תהליכי משאבי אנוש – החל מתהליכי הגיוס והמיון, דרך תהליכי ההדרכה המקצועית, תהליכי הערכות הביצועים ותהליכי ניוד וקידום עובדים.  העיסוקים מחולקים לרמות בכירות המשקפות עליה ברמת המורכבות / המיומנויות הנדרשות.  ישנה אבחנה בין כישורים קריטיים – כישורי חיים , לבין כשירויות – מיומנויות אשר ניתן ללמוד. פירוק העיסוקים לכישורים מאפשר לזהות את הדומה והשונה בין תפקידים מאשכולות עיסוקים שונים ומקל על ניוד בין עיסוקים ובניית תוכנית פיתוח מקצועי להשלמת פערים. 

רוני ברזין, מנהלת פיתוח ארגוני בחברת Verint, הציגה תוכנית למנהיגות טכנולוגית. התוכנית מבוססת על מודל Y, ומיישמת אותו בניית סולם התמחות מקצועית הדומה בדרגותיו לסולם ההתפתחות הניהולי, כאשר הדרגה הגבוהה ביותר בסולם, Fellow, מקבילה בדרגתה ל VP במסלול הניהולי.  הכניסה למסלול המקצועי נעשתה על בסיס תהליכי מיון לזיהוי של אנשי מקצוע עם מאפיינים יזמיים – ספקנים, רעבים להשפעה, בעלי יכולות הובלה והשפעה בארגון. . מעבר תפיסתי מ Expert  שהבעיות מגיעות אליו ל Leader  שמוביל פתרונות ויוזמות חדשות. אנשי המקצוע שאותרו והתקבלו לתוכנית עברו תוכנית לפיתוח אישי, קבלו על עצמם מטלות מקצועיות, ושולבו בפורומים לקבלת החלטות. סופי זילברמן, אחת ממשתתפות המסלול המקצועי, תיארה את השפעתו הדרמטית עבורה באופן אישי. את הסיפוק ממיצובה החדש בארגון, מיכולת ההשפעה שלה. סופי הנה בין הראשונים שזכו לקידום בדרגה נוספת בתוך המסלול. בעיניים נוצצות היא שתפה בתחושתה שנפתחו בפניה אפשרויות ורשתות נטוורקינג חדשות, ונוסף לה עניין רב בעבודה.  

הגוף המקצועי המוביל בישראל לקידום תחום משאבי אנוש

אתר קהילת מומחי ומומחיות ניהול משאבי האנוש בישראל. הוקם על ידי העמותה לניהול, פיתוח וחקר משאבי האנוש בישראל - מלכ״ר שמטרתו היא קידום מקצוע ניהול משאבי האנוש והעוסקים בו.

השארת פרטי מתענינים

לקבלת מידע נוסף, נשמח לשמוע מכם

אנא השאירו פרטיכם ואנו ניצור אתכם קשר בהקדם למידע נוסף
מסלולי קריירה לאנשי מקצוע בארגון - סיכום מפגש למידה
הגוף המקצועי המוביל בישראל לקידום תחום משאבי אנוש

אתר קהילת מומחי ומומחיות ניהול משאבי האנוש בישראל. הוקם על ידי העמותה לניהול, פיתוח וחקר משאבי האנוש בישראל - מלכ״ר שמטרתו היא קידום מקצוע ניהול משאבי האנוש והעוסקים בו.

למידע נוסף ויצירת קשר