בניית מסלולי קריירה לאנשי מקצוע ...הכיצד???

בניית מסלולי קריירה לאנשי מקצוע ...הכיצד???

בניית מסלולי קריירה לאנשי מקצוע ...הכיצד???

מאת ד"ר שלומית קמינקא

בשנים האחרונות, התוודענו ליישום של מגמה חדשה/מתחדשת במשאבי אנוש – Talent Management  - ניהול יכולות /כישורים. משמעותה של מגמה זו – איתור פיתוח ומיצוי פוטנציאל של אנשים בעבודה.  מובן שהשאלה הראשונה שניצבה בפני אנשי השטח- לאיזה עובדים מתכוונים? האם כוונה לבעלי פוטנציאל ניהולי/מנהלים המהווים קב' מיעוט ,או לכלל העובדים, מתוך הכרה שלכל עובד יש פוטנציאל, ויש עובדים רבים בארגון שהם בעלי פוטנציאל  שאינו בהכרח ניהולי.

עיקר היישום של "ניהול יכולות" בארץ ובעולם התמקד באיתור ופיתוח בעלי פוטנציאל ניהולי ובפיתוח מנהלים, מתוך דאגה מוצדקת להמשכיות ההובלה של הארגון. המשמעות של גישה זו שההטמעה מתייחסת לאחוז קטן של העובדים, ל"כוכבים" בלבד, ורק לאותם "כוכבים" המתאימים למסלול ניהולי.  גישה זו אינה נותנת מענה לאנשי מקצוע מעולים בתחומם, הנותרים מתוסכלים עם תחושה הולכת וגוברת שאין להם אופק קידום בארגון.

כל מי שמעורה בחיי הארגון, מודע בוודאי למודל Y התאורטי, הנותן ביטוי למסלולי הקידום האפשריים בארגון באופן אופטימלי. הכוונה שכל עובד, לאחר פרק זמן סביר נמצא בצומת החלטה שבו מאבחנים האם הוא בעל פוטנציאל ניהולי או מקצועי, וממשיך להתקדם בקריירה שלו במסלול המתאים לו, כאשר שני המסלולים שווים.

אולם במציאות המצב שונה. המסלול הניהולי מוכר וידוע, וקיבל בשנים האחרונות דחיפה חזקה בשם תורת ה- Talent Management. המסלול המקצועי , לעומת זאת, אינו מוכר, אינו ברור, וקיים רק בארגונים מעטים. בתקופה האחרונה התפתחה יותר מודעות לנושא ויותר ארגונים החלו להתמודד עם השאלה של בניית אופק קידום לאנשי מקצוע, המהווים את רוב הארגון. מתפשטת יותר ההכרה שיש לבנות מסלול קידום מקצועי שיטתי, ובכך למנוע טעויות נפוצות של מינוי מומחים מקצועיים לתפקידי ניהול ולהפסיד פעמיים: להפסיד איש מקצוע מעולה ולקבל מנהל שלא בהכרח מתאים לתפקיד כזה. ההתלבטות העיקרית היא במציאת השיטה המתאימה- איך בונים מסלול קריירה לאנשי מקצוע כאשר, בד"כ, אין תגמול חומרי ברור למסלול כזה במדיניות השכר של הארגון.

איך בונים מסלול קריירה לאיש מקצוע בארגון??

בניית מסלול קריירה שיטתי מבוסס על הבנה של שני מושגי יסוד:

  1. קריירה פרותיאית 

הקריירה המודרנית המאפיינת את העידן הנוכחי נקראת קריירה פרותיאית, על שם האל היווני פרותיאוס , המסוגל לשנות את צורתו כל הזמן. על פי מושג זה – קריירה היא– סידרת הפעילויות וההתנסויות הכרוכות בתפקידים שאדם עובר במהלך חייו. ספור חייו המקצועיים של האדם, ההיסטוריה התעסוקתית שלו: הצלחות, כישלונות, שינויים ומעברים.

יש מסר אופטימי בהגדרה זו שכן כל אחד יכול "לעשות קריירה", והקריירה נתונה בידי האדם. המשמעות היא שכדי לבנות מסלול קריירה מקצועי יש ליצור רצף של תפקידים, תכניות פיתוח, מעברים והתנסויות באופן שיטתי ומאורגן.

  1. מה אנשים מחפשים בעבודה?

רבים המחקרים בנושא זה, אך אציין אחד מהם התואם במסקנותיו את האחרים. מדובר במחקר שבצעתי ב- 2012, ביחד עם שותפי – דר' אייל קמינקא, ודר' הילה פרץ, שבחן 820 אנשים, מכל 4 הדורות, מגיל 14- 70.

במחקר זה, בין השאר, התבקשו המשתתפים לבחור את שלושה הדברים העיקריים שהם מחפשים בעבודה, בבחירה מתוך רשימה ארוכה של אפשרויות. כל ארבעה הדורות בחרו ב:

  • עבודה משמעותית מאתגרת ומעניינת
  • פיתוח מקצועי, אופק מקצועי
  • מערכת יחסים טובה בעבודה

ממצאי מחקר זה תואמים עשרות רבות של מחקרים, כאשר קיימת בו תוספת חשובה שאומרת ש"אנשים הם אנשים "בכל גיל וקונטקסט, ובגדול- כולנו מחפשים את אותם הדברים.

המשמעות העיקרית של ממצאים אלה היא, שביכולתנו לבנות מסלול קריירה לאנשי מקצוע, על ידי יצירת מעברים בין התנסויות/תפקידים, תוך כדי הענקת תכניות פיתוח אישי בכל אחד מהמעברים, והענקת משמעות הבאה לידי ביטוי באתגר מקצועי, הערכה וביטויי הוקרה.

מהו מסלול פיתוח מקצועי?

לכל תפקיד מקצועי, ולכל אדם, ניתן לפתח מסלול שיטתי שמבוסס על מושג הקריירה ועל מניעי האדם בעבודה. לשם כך יש להגדיר היררכיה של "תפקידים" , בתוך התחום המקצועי וההגדרה הכללית של התפקיד שלו (לדוגמא: יועץ, יועץ, מומחה, יועץ, בכיר, יועץ ראשי..),יש להגדיר פרקי זמן קצובים לכל תפקיד, עם קריטריונים ברורים ליצירת מעבר ויצירת אופק. יש לבנות תכניות פיתוח שתואמות לתפקידים השונים, ויש ליצור מערכת תימול המבוססת על סמלי סטטוס וביטויי הוקרה, בכל תפקיד בהיררכיה.

מסלול פיתוח מקצועי

תפקיד

ותק מקצועי

פיתוח אישי

צומת החלטה/קריטריונים

הטבות/מעמד

מעבר בין תפקידם

הגדרה של קדנציה, בכל תפקיד

תכנית פיתוח מותאמת לכל תפקיד

הגדרה של קריטריונים למעבר בין תפקידים

ביטויי הוקרה/סמלי סטטוס

פרוט נוסף של הכלי ודוגמאות מעשיות של יישום בשטח, ניתן יהיה ללמוד במפגש הלמידה "מסלולי קריירה של אנשי מקצוע" שיתקיים בתאריך  1.6.16.

למידע על מפגש הלמידה לחצו כאן 

 

Image courtesy of renjith krishnan at FreeDigitalPhotos.net

אנשים זה מקצוע

אתר קהילת מומחי ומומחיות ניהול משאבי האנוש בישראל. הוקם על ידי העמותה לניהול, פיתוח וחקר משאבי האנוש בישראל - מלכ״ר שמטרתו היא קידום מקצוע ניהול משאבי האנוש והעוסקים בו.

השארת פרטי מתענינים

לקבלת מידע נוסף, נשמח לשמוע מכם

אנא השאירו פרטיכם ואנו ניצור אתכם קשר בהקדם למידע נוסף
בניית מסלולי קריירה לאנשי מקצוע ...הכיצד???
אנשים זה מקצוע

אתר קהילת מומחי ומומחיות ניהול משאבי האנוש בישראל. הוקם על ידי העמותה לניהול, פיתוח וחקר משאבי האנוש בישראל - מלכ״ר שמטרתו היא קידום מקצוע ניהול משאבי האנוש והעוסקים בו.

למידע נוסף ויצירת קשר